The Central West's Favourite Community Newspaper

2021 Western NSW Business Awards Finalists Announced

Business NSW is pleased to announce the finalists for the 2021 Western NSW Business Awards. 

The Western NSW Business Awards recognize growth, entrepreneurship, and celebrate business success and resilience. 

Vicki Seccombe, Regional Manager – Western NSW, at Business NSW, said this year’s finalists represent a fantastic cross section of businesses from right across the region. “It’s been an incredibly tough number of years for many businesses due to Covid, drought, bushfires and mouse plagues, so these awards are a wonderful opportunity to showcase the ingenuity, strength and resilience of Western NSW businesses, said Ms. Seccombe 

“When we launched these Awards earlier in the year, we hadn’t expected we would be dealing with the current lockdown and were planning a Gala Event to be held in Orange in September. 

“We believe it’s incredibly important to celebrate and support our business community, so we will be pivoting to an online Awards event and will shortly be advising our finalists with a new date and format, ” Ms. Seccombe said. 

Winners of the 2021 Western NSW Business Awards, will then represent the region at the State Business Awards to be held in November. 

“Based on the caliber of this year’s finalists, I expect that our regional winners will again do very well at the State Business Awards,” Ms. Seccombe said. 

2021 Western NSW Business Awards Finalists 

Outstanding Employee Award:

  • Ashley Dunn, Central West Lift Trucks (Bathurst) 
  • Damien Newham, Giles Group Australia (Parkes) 
  • Joanna Treasure, Thring Pastoral Company (Cowra) 
  • Julianne Pearce, Flirt Adult Store (Orange) 
  • Tiffany Kent, Cowra Shire Council (Cowra) 
  • Tyler Warren, Regos Plus Tyre & Mechanical (Parkes) 

Outstanding Young Business Leader:

  •  Amy van de Wen, Quest Orange (Orange) 
  • Joshua Shields, Summit Cranes (Dubbo) 
  • Marc Grant, Brother Fox Barbershop (Cowra) 
  • Peter Giles, Giles Group Australia (Parkes) 

Outstanding Business Leader:

  • Alicia Ball, The Salon Collective (Cowra) 
  • Alison Broinowski, Perfectly Sorted Mudgee (Mudgee) 
  • Glenn Kitson, Kitson Manufacturing Solutions (Parkes) 
  • Peita Mages, Clever Cookie Academy (Orange) 
  • Sharon Lord, Yates Baker McLean (Orange & Molong) 
  • Steve Semmens, The Persuader (Bathurst) 
  • Vanessa Pringle, Vanessa Pringle Floral Designs (Bathurst) 

Excellence in Micro Business:

  • 123 Tix (Dubbo) Cafe Ruze (Cowra) 
  • Chaos & Karma (Orange)
  •  Marketing Directive (Warren) 
  • The Persuader (Bathurst) 

Excellence in Small Business:

  • Cheney Suthers Lawyers (Orange) 
  • Clever Cookie Academy (Orange) 
  • Cowra Veterinary Centre (Cowra) 
  • Kitson Manufacturing Solutions (Parkes) 
  • Perfectly Sorted Mudgee (Mudgee) 
  • The Laundry Pad (Oberon) 
  • The Salon Collective (Cowra) 
  • Vanessa Pringle Floral Designs (Bathurst)

Excellence in Business Award:

  • AWCON Pty Ltd (Orange) 
  • Ben Furney Flour Mills (Dubbo) 
  • Black Gold Motel (Wallerawang) 
  • Lawrence Engineering (Broken Hill) 
  • Orange Credit Union (Orange) 
  • Summit Cranes (Dubbo) 
  • Yates Baker McLean (Orange & Molong) 

Employer of Choice: 

  • Hughes & Co Lawyers & Conveyancing (Parkes & Forbes) 
  • iClick2Learn (Dubbo) 
  • Millthorpe Little Learning Centre (Millthorpe) 
  • Orange Credit Union (Orange) 

Excellence in Innovation Award:

  •  Argyle Australian Saffron (Lidster)
  • Ben Furney Flour Mills (Dubbo)
  • Clever Cookie Academy (Orange)
  • Conron Stockcrete (Grenfell)
  • Dhyan Blore Ecological Consulting (Orange)
  • iClick2Learn (Dubbo)
  • The Laundry Pad (Oberon)
  • THE Rural Woman – THE Seed Scheme (Lightning Ridge)
  • Vanessa Pringle Floral Designs (Bathurst) 

Outstanding Community Organisation:

  • Cowra Show Society Inc (Cowra) 
  • Cowra Youth Council (Cowra) 
  • Orana Early Childhood Intervention (Dubbo) 
  • Orange and District Early Education Program (Orange) 
  • Orange360 (Orange) 

Outstanding Start-up: 

  • Brother Fox Barbershop (Cowra) 
  • Country Food Trails (Orange) 
  • My Country Greens (Mount Arthur) 
  • Pairtree Intelligence (Orange) 
  • Peggy & Twig (Cathundral) 
  • Quentin Park Alpacas & Studio Gallery (Tomingley) 
  • State Conveyancing NSW (Cowra) 

Outstanding Local Chamber:

  • Business Mudgee 

Media Contact – Vicki Seccombe 0437 871 535

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published.

Related Posts